Кога е основано селището е трудно да се каже. В землището му бяха намерени християнски гробове, характерни за епохата преди османското нашествие, но вероятно то е съществувало много по-рано. След това историята му се губи, за да се роди наново по време на османското иго, когато тук отседнали овчари юруци и нарекли стоянката си Чепели (от турски мъглив, буреносен), от което и новото селище получава името си.

Град Чепеларе се намира в централната част на Родопите, на около 30км от гр. Смолян, 70км от гр. Пловдив и само на 10км от к.к Пампорово. Чепеларе е разположен в планински район в Родопите и със своите 1232м надморска височина е вторият най – високо разположен град в България след Доспат. Градът е известен още като „зеленото сърце на България“. Съвременното селище е основано през XVIIIв след Освобождението. По – късно градът се развива като стопански, културно – просветен център в региона на Средните Родопи, докато в наши дни се е превърнал в един от основните курорти за развитие и практикуване на зимни спортове.

Чепеларе притежава десетилетни традиции в спорта и в производството на ски и сноуборд оборудване и не случайно е наричан още „зимната олимпийска столица на България“. От тук са излезли много изявени състезатели на зимните спортове – в алпийските дисциплини, ски бягането, ски скока, биатлона и сноуборда. Градът е родно място на единствената до момента българска шампионка от зимна Олимпиада – биатлонистката Екатерина Дафовска (Нагано, 1998г), както и на носителят на световната купа по сноуборд паралелни дисциплини от 2016г – Радослав Янков. В Чепеларе се намират единствените в България Музей на ските (1998г.) и Музей по спелеология и български карст (1980г).